pRASIDEDA REGISTRACIJA Į žALIĄJĄ OLIMPIADĄ 2018Sausio 22 dieną Lietuvos moksleiviai turėtų nudžiugti – pradedama registracija į jau antrąją VšĮ „Žaliasis taškas“ ir VšĮ „RV Agentūra“ organizuojamą nacionalinę “Žaliąją olimpiadą”. Šiais metais 8-11 klasių mokiniai vėl kviečiami pasinerti į linksmą ekologinį žaidimą – taupyti resursus, kaupti neįkainojamą žinių bagažą, rungtis protmūšiuose ir džiaugtis prizinėmis vietomis, kurių šiais metais - net trys. Registracija į pirmąjį etapą tęsis iki vasario 28 dienos.


VšĮ „RV Agentūra“ vadovė Vaida Griškevičienė pasakoja, jog olimpiada pirmiausia siekiama ugdyti Lietuvos moksleivių ekologinį sąmoningumą: „Mūsų didžiausias tikslas - supažindinti moksleivius su vartojimo ir gamtos tausojimo procesais, parodyti sąsajas, kurios mūsų veiksmus jungia su pasiektais rezultatais. Norime, jog jaunuoliai suprastų, jog ne kas kitas, o jie patys daro įtaką aplinkai, tad olimpiadoje jų lauks ne tik protinės, bet ir praktinės užduotys. Jomis gilinsime žinias aplinkos apsaugos, resursų taupymo, atliekų rūšiavimo ir vartojimo mažinimo srityse, o svarbiausia – pritaikysime jas mokyklos gyvenime“.


Olimpiadą sudarys trys etapai – pirmajame, užsiregistravusios švietimo įstaigos gaus praktinę resursų taupymo užduotį. Geriausius rezultatus parodžiusios mokyklos pateks į antrąjį etapą, kuriame delegavę 6 asmenų komandas susitiks smagiuose pusfinaliuose. Trečiasis etapas – spalio mėnesį Vilniuje vyksiantis finalas. Jo metu bus išaiškintos trys sumaniausios, apsukriausios ir daugiausiai žinių sukaupusios komandos prizininkės, kurios džiaugsis rėmėjų įsteigtais prizais, o komanda nugalėtoja laimės kelionę į Europos šalį, perims trofėjinę taurę ir taps kitų metų olimpiados ambasadore.


Pirmosios olimpiados rezultatai įkvepia


Praėjusių metų „Žaliojoje olimpiadoje“ dalyvauti panoro daugiau nei 250 mokyklų, kuriose mokosi 8-11 klasių moksleiviai. VšĮ „Žaliasis taškas“ marketingo ir komunikacijos vadovė Simona Rasalė teigia, jog pasibaigus pirmajam olimpiados etapui organizatoriai džiaugėsi ne tik rezultatais, bet ir dalyvių atsiliepimais.


„Sulaukėme ne vieno atvejo, kai mokytojai rašydavo, jog olimpiada padėjo žengti lemtingą žingsnį, pakeitusį mokyklos gyvenimą. Vaikai pajutę azartą į resursų taupymo užduotis įtraukdavo visą bendruomenę – mokytojus, administraciją, ūkio dalies darbuotojus. Mokė rūšiuoti, tausoti bei pasirūpindavo, jog žinios pasiektų net ir mokyklos svečius. Atliekų kiekiai ir sutaupyti ištekliai taip pat kelia šypseną - gera matyti tikrus pavyzdžius, kurie parodo, jog kiekvieno mūsų, kad ir nedidelis indėlis yra svarbus, o mažas darbas, pridėtas prie kitų mažų darbų lygus dideliam pokyčiui“.


Pirmojo etapo metu, per mėnesį mokykloms pavyko išrūšiuoti beveik 40 000 kg atliekų, iš konkurse dalyvavusių 28 tūkstančių moksleivių kiekvienas išrūšiavo po 1,4 kg atliekų. Iš jų antrą kartą panaudota apie 6 000 kg.


„Visos olimpiados metu skatinome dalyvius kurti iš antrinių žaliavų, kadangi manome, jog antrinis panaudojimas yra puikus būdas mažinti vartotojiškumą. Komandos savo sumanumą parodė ne tik kurdamos inventorių padėsiantį rūšiuoti, bet ir atvykę į pusfinalio ar finalo kovas – sirgalių atributika dažniausiai būdavo pagaminta iš popieriaus atliekų, kurių mokyklose tikrai apstu. Šios atliekos sudarė ir didžiausią dalį išrūšiuotųjų pirmajame etape – net 28 116 kg.“


Ruošiasi į kelionę


2017 metų olimpiados nugalėtojai, Molėtų gimnazijos komanda „Bio MG Indikatoriai“ vis dar gyvena praėjusio finalo nuotaikomis: klasę puošia riedlenčių perdirbimo Lietuvoje pradininko Simo Sonkino sukurta trofėjinė taurė, mokykloje palaikomos rūšiavimo ir tausojimo idėjos, o komandos nariai neskubėdami ruošiasi išvykai – balandžio viduryje jų laukia kelionė į Vokietiją.


Komandos vadovė, biologijos mokytoja ekspertė Regina Mongirdienė pasakoja, jog mokiniai džiaugiasi nusprendę dalyvauti olimpiadoje - joje įgytos žinios pravers ne tik gyvenime bet ir egzaminų metu, kuriems jaunuoliai šuo metu intensyviai ruošiasi. Dėl šios priežasties, nenorint praleisti pamokų, išvyka planuojama pavasario atostogų metu.


„Dauguma mokinių Vokietijoje nebuvo, todėl bus įdomu susipažinti su nauja šalimi, jos kultūriniu paveldu. Be to, mokiniai pailsės nuo mokslų bei pamatys, kaip ekologinės problemos sprendžiamos Vokietijoje - aplankysime ir atliekų perdirbimo įmonę. Norisi ne tik gerai praleisti laiką bet ir įgyti naujų žinių, kurias galėtume panaudoti toliau plėtodami gamtai palankias idėjas savo gimnazijoje ir namų aplinkoje.“


Registracija


Švietimo ir ugdymo įstaigos, norinčios dalyvauti olimpiadoje, iki 2018 m. vasario 19 dienos kviečiamos registruotis šioje internetinėje registracijos formoje -  https://goo.gl/forms/KVCtzZ9qdIl7YHl62


Daugiau informacijos  www.zaliasistaskas.lt ir www.rvagentura.lt bei el. paštu olimpiada@ztl.lt.  

 
moksleiviai formuoja atliekų rūšiavimo tradicijas lietuvoje

Dar pavasarį startavęs ir visą Lietuvą apkeliavęs ekologinis projektas vyresnių klasių moksleiviams, šiandien skaičiuoja užderėjusio derliaus rezultatus. Pirmą kartą organizuotoje Nacionalinėje „Žaliojoje olimpiadoje“ dalyvavo per 28 tūkst. šalies moksleivių, kuriems vos per mėnesį savo mokyklose pavyko išrūšiuoti beveik 40 tūkst. kg atliekų.

 

„Šūkiu „Maži darbai – dideliems pokyčiams“ kvietėme Lietuvos švietimo įstaigas keisti savo bendruomenės požiūrį į vartojimą, rūšiavimą ir antrinį atliekų panaudojimą. Iniciatyvos tikslas buvo ne tik išmokyti rūšiuoti, bet apskritai atkreipti dėmesį į šiuolaikinio žmogaus elgseną, suteikti progą gilintis į šiuo metu aktualias aplinkosaugos problemas ir imtis realių veiksmų, prisidedant prie problemų prevencijos“,–  teigia viena renginio organizatorių, VŠĮ „Žaliasis taškas“ marketingo ir komunikacijos vadovė Simona Rasalė.

 

Iššūkį atsakingai vartoti ir tausoti resursus priėmė 250 mokyklų iš įvairių šalies miestų ir mažesnių miestelių. Bendram tikslui susivienijusios švietimo įstaigų bendruomenės taupydamos vandenį, elektrą bei rūšiuodamos atliekas iš 40 tūkst. kg išrūšiuotų atliekų antrą kartą panaudojo apie 6 tūkst., mokyklos inventorių papildydamos įvairiausiais naudingais daiktais, pagamintais iš antrinių žaliavų. Daugiausia Lietuvos mokyklose sukaupta popieriaus atliekų, kurių išrūšiuota per 28 tūkst. kg.

 

Finaliniame olimpiados renginyje dalyvavęs Vilniaus miesto mero patarėjas švietimo ir ugdymo klausimais Albertas Lakštauskas įsitikinęs, jog būtent taip turi atrodyti mokymosi procesas. Aktyviam, kūrybiškam ir betarpiškam mokymuisi pritaria ir VŠĮ „RV agentūra“ vadovė, Žaliosios olimpiados iniciatorė Vaida Griškevičienė. „Suprasdami, kad Lietuvoje žiedinės ekonomikos principai yra pakankamai naujas reiškinys, dar neturintis gilių tradicijų, stengiamės jaunąją kartą supažindinti ne tik su pačiu rūšiavimo procesu ir jo nauda, bet ir parodyti antrinio atliekų panaudojimo galimybes.

 

Lietuva žiedinės ekonomikos procesuose žengia pirmuosius žingsnius, todėl tikėtina, kad jaunoji karta ir šeimoje neturi galimybės ar sektinų pavyzdžių ieškoti tvaresnių vartojimo kelių. Pastebėjome, jog vadinamoji Z karta, paskatinta tokių iniciatyvų, grįžusi namo pati moko tėvus. Todėl džiaugiamės, kad „Žalioji olimpiada“ skiepija ekologinius gyvenimo įpročius bei formuoja atliekų rūšiavimo tradicijas“, –  pasakoja V. Griškevičienė.

 

Finaliniame renginyje Vilniuje susitiko dvylika geriausiai pusfinaliuose pasirodžiusių ar vasaros užduotis atlikusių komandų. Po įnirtingos kovos, nedidele taškų persvara, konkursą laimėjo Molėtų gimnazija ir jos komanda „Bio MG indikatoriai“, antroji vieta atiteko Ukmergės Jono Basanavičiaus gimnazijos moksleiviams (komanda „Polietilentereftalatas”). Trečiosios vietos nugalėtojais tapo Pasvalio r. Joniškėlio Gabrielės Petkevičaitės Bitės gimnazijos „Flamingai“.

 

„Iš tiesų, mokytoja mus užregistravo net nesitarusi. Tačiau mes ir neturėjome ko prarasti, nes mūsų mokykloje rūšiuoti įprasta. Pirmasis etapas nepasirodė ypatingai sunkus, tačiau to, kas įvyko ruošiantis olimpiadai ir dalyvaujant joje nesitikėjome. Nepaisant to, kad jau seniau buvome girdėję apie ekologiją, rūšiavimą ar klimato kaitą, tų problemų taip jautriai pajusti ir suprasti iki šiol neteko. Ši iniciatyva leido sužinoti tai, kas mūsų įpročius pakeitė visam gyvenimui ir dabar jau niekaip neįsivaizduotume savęs metančių plastiką į komunalinių atliekų konteinerį“, – patirtimi dalijosi olimpiados nugalėtojai, Molėtų gimnazijos moksleiviai.

 

Visoms olimpiados komandoms įteikti pažymėjimai, o prizininkai pasipuošė Simono Sionkino iš naudoti nebetinkamų riedlenčių sukurtais medaliais. Pirmosios vietos nugalėtojai gavo trofėjinę taurę, kurią kitais metais perduos naujiems olimpiados laimėtojams, bei jau visai netrukus mėgausis kelione į Vokietiją, kurioje lankys svarbius Vokietijos atliekų perdirbimo taškus, bei susitiks su pasaulinės organizacijos „PRO Europe“ atstovais.

 

Organizatoriai žada, jog „Žalioji olimpiada“, kaip socialinė iniciatyva, kuria siekiama netradiciškai perteikti ekologijos ir aplinkosaugos žinias, formuoti įpročius, ypatingą reikšmę teikiant teisingam atliekų tvarkymui, racionaliam resursų naudojimui, aplinkos kokybės gerinimui, sulaukusi didelio dėmesio, neketina sustoti - šalies moksleiviams mes pirštinę ir ateinančiais metais.

Renginio nuotraukų galerija

  

finišuoja visą Lietuvą apkeliavusi Žalioji olimpiada

Spalio 18 dieną, Vilniuje, parodų centre Litexpo vyks pirmosios Nacionalinės „Žaliosios olimpiados“ finalas, kuriame dvylika mokyklų iš Alytaus, Pasvalio, Molėtų, Kauno, Trakų, Mažeikių, Tauragės, Vilniaus, Šalčininkų ir Ukmergės rajonų susirungs dėl geriausios vardo bei pagrindinio prizo – kelionės į Vokietiją.  Renginio svečiai ir dalyviai ne tik galės pasisemti naudingų žinių specialioje teminėje konferencijoje, bet ir turės išskirtinę progą dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse.

Konferencijų erdvėje savo patirtimi dalinsis ir pranešimus skaitys įvairų sričių specialistai: aplinkosauginio švietimo projekto „Kita forma“ sumanytoja, VšĮ „RV Agentūra“ direktorė Vaida Griškevičienė, INDI kūrybinės studijos dizaineris Simonas Tarvydas, atliekų prevencijos ir tvarkymo strategijos skyriaus vedėja Jurgita Gaižiūnienė, inovatyvios įmonės „LECH LECHA Design“ sumanytoja bei dizainerė Janina Zebireva.

Šalyje gerai žinomi aplinkosaugos specialistai ir kūrybininkai kartu bandys rasti geriausius sprendimus, kurie padės ne tik efektyviai ir įdomiai tvarkyti ar pakartotinai panaudoti buityje susikaupiančias atliekas, bet ir originaliai  bei stilingai jas pritaikyti tiek mokyklos, tiek namų aplinkoje.

Dirbtuvių erdvėje eko menininkai supažindins su savo veikla bei pademonstruos, kaip iš atliekų, pasitelkiant kūrybiškumą sukurti netikėtus ir vėl naudoti tinkamus gražius, originalius daiktus. „Commune DIY“ parodys kuo gali tapti sulūžusi riedlentė, „Mėnulio akmens dirbtuvės“ atskleis, kaip iš antrinių žaliavų pagaminti muzikos instrumentą. Naujus dalykus išrasti, kurti, matuoti ir konstruoti skatins „Robotikos akademijos“ atstovai. Projekto „Kita forma“ dirbtuvėse renginio svečiai galės pasisemti pačių netikėčiausių idėjų, o smalsiausi ir aktyviausi moksleiviai kuriant sirgalių atributiką bus kviečiami ruoštis ateinančių metų olimpiadai.

renginio programa 

Registracija: info@zaliojiolimpiada.lt
skelbiamas žaliosios olimpiados finalininkų sąrašas


Šią savaitę paaiškėjo dar dvi komandos bilietus į Žaliosios olimpiados finalą iškovojusios savo atkaklumu ir beribiu kūrybiškumu.


Į finalą nepatekę dalyviai per vasaros atostogas turėjo galimybę atlikti kūrybinę užduotį ir iš antrinių medžiagų sukurti „Žaliosios olimpiados“ logotipą. Užduotį sunkino tai, jog ją įveikti reikėjo visiškai nenaudojant naujų žaliavų, į pagalbą pasitelkiant tik tokias priemones kaip žirklės, klijai, ylos ar replės.


Kompetentinga konkurso komisija, atsižvelgusi į konkurso dalyvių idėjų originalumą, išskirtinumą bei novatorišką požiūrį, vertino ir praktinio panaudojimo galimybes bei kūrinio estetinį vaizdą.


Prie 10-ies finalistų grupės po karštų komisijos diskusijų prisijungė Birštono gimnazijos komanda „PRO-6“ ir Vilniaus statybininkų rengimo centro, Fabijoniškių skyriaus komanda „Rasakila“.


Nacionalinės Žaliosios olimpiados finalistai:

1. Alytaus r. Butrimonių gimnazija (“RTP”);

2. Pasvalio r. Joniškėlio Gabrielės Petkevičaitės Bitės gimnazija (“Flamingai”);

3. Molėtų gimnazija (“Bio MG indikatoriai”);

4. Trakų r. Aukštadvario gimnazija (“Fenix”);

5. Kauno „Saulės“ gimnazija (“Saulės baterijos”);

6. Mažeikių r. Sedos Vytauto Mačernio gimnazija (“Kūlverstukai”);

7. Tauragės „Varpo“ gimnazija (“Žalieji patruliai”);

8. Vilniaus Žirmūnų gimnazija (“Eko VŽG”);

9. Šalčininkų Jano Sniadeckio gimnazija (“Šalčia”);

10. Ukmergės Jono Basanavičiaus gimnazija (“Polietilentereftalatas”);

11. Birštono gimnazija („PRO-6“)

12. Vilniaus statybininkų rengimo centro, Fabijoniškių skyrius („Rasakila“)

 

Primename, jog Nacionalinės Žaliosios olimpiados finalas vyks spalio 18 dieną, 10 val., Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO (Laisvės pr. 5, Vilnius).

ŽALIOJI OLIMPIADA GEGUŽĖS MĖNESĮ APKELIAVO LIETUVĄ


Gegužės mėnesį vyko antrasis Žaliosios olimpiados etapas, kurio metu 9-iuose renginiuose skirtinguose Lietuvos miestuose dėl kelialapio į finalą kovojo 71 mokyklos komandos.


Pirmasis Lietuvoje aplinkosaugos tematika organizuojamas nacionalinis konkursas "Žalioji olimpiada" pritraukė rekordinį 8-11 klasių moksleivių dėmesį ir paskatino išsamiau domėtis ne tik teisingu atliekų tvarkymu, tačiau ir kitomis su ekologija susijusiomis temomis. Savo pasiruošimą, žinias ir kūrybiškumą geriausiai I-ajame olimpiados etape pasirodžiusios mokyklos rodė 9-iuose renginiuose, vykusiuose Alytuje, Šiauliuose, Plungėje, Ukmergėje, Raseiniuose, Kaune ir Vilniuje. 

Renginių metu konkurso dalyvias teko atsakyti į 40 protmūšio klausimų, spręsti loginius uždavinius, apibūdinti žodžius kolegoms, kuo greičiau sudėlioti dėliones ir dalyvauti blitz turnyre, kuriame turėjo teisingai įvertinti 20 teiginių apie rūšiavimą. Nors užduotys buvo nelengvos, tačiau - įveikiamos ir geriausiai pasirodžiusioms komandoms įteikti kvietimai spalio mėnesį atvykti į Žaliosios olimpiados finalą.

Į finalą pateko šių mokyklų komandos:

1. 05.16 Alytus.  Alytaus r. Butrimonių gimnazija (“RTP”);

2. 05.17 Šiauliai. Pasvalio r. Joniškėlio Gabrielės Petkevičaitės Bitės gimnazija (“Flamingai”);

3. 05.19 Ukmergė. Molėtų gimnazija (“Bio MG indikatoriai”);

4. 05.22 Kaunas. Trakų r. Aukštadvario gimnazija (“Fenix”);

5. 05.23 Kaunas. Kauno „Saulės“ gimnazija (“Saulės baterijos”);

6. 05.24 Plungė. Mažeikių r. Sedos Vytauto Mačernio gimnazija (“Kūlverstukai”);

7. 05.25 Raseiniai. Tauragės „Varpo“ gimnazija (“Žalieji patruliai”);

8. 05.29 Vilnius. Vilniaus Žirmūnų gimnazija (“Eko VŽG”);

9. 05.30 Vilnius. Šalčininkų Jano Sniadeckio gimnazija (“Šalčia”);

Į finalą buvo atrinkta dar viena komanda, kuri laimėjo antrąją vietą, tačiau surinko aukščiausią balų skaičių tarp nepatekusių į III-ąjį etapą:

10. Ukmergės Jono Basanavičiaus gimnazija (“Polietilentereftalatas”);

Dar dvi komandos bus atrinktos dalyvauti finale papildomų vasaros užduočių pagalba. Į finalą nepatekusios komandos per vasaros atostogas iki rugsėjo 15 dienos gali atlikti kūrybinę užduotį – iš antrinių medžiagų sukurti „Žaliosios olimpiados“ logotipą visiškai nenaudojant naujų žaliavų, į pagalbą pasitelkiant šias priemones: žirkles, klijus, ylas ar reples. Sukurto logotipo nuotraukas ir aprašymą iš ko konkrečiai jis padarytas reikia atsiųsti iki rugsėjo 15 dienos el. paštu olimpiada@ztl.lt

Komisija, atsižvelgdama į šiuos vertinimo kriterijus:

 • Idėjos originalumas – vertinama darbo idėja, jos išskirtinumas;
 • Inovatyvumas – vertinamas darbo novatoriškumas, jo išskirtinumas analogų tarpe;
 • Praktinis pritaikomumas ir pateikimo kokybė – įvertinamos darbo rezultatų pritaikymo praktikoje galimybės, kūrinio estetinis vaizdas.

2 komandos, kurios, komisijos vertinimu, kūrybinę užduotį atliko geriausiai bus pakviestos dalyvauti spalio mėnesį Vilniuje vyksiančiame „Žaliosios olimpiados“ finale.

250 LIETUVOS MOKYKLŲ PER MĖNESĮ IŠRŪŠIAVO 40 000 KG ATLIEKų

Pirmojo nacionalinio tarpmokyklinio aplinkosaugos konkurso „Žalioji olimpiada“ metu pasiekti rekordiniai aktyvumo rezultatai. Pasibaigus pirmajam olimpiados turui, į antrąjį etapą pakviestos daugiau kaip 80 mokyklų, parodžiusių geriausius rezultatus konkurso užduotyse. Gegužės mėnesį skirtinguose miestuose vyks net 9 renginiai, sukviesiantys kelis šimtus moksleivių iš visos Lietuvos, kur komandos kovos dėl kelialapio į finalą ir pagrindinio konkurso prizo – kelionės į Vokietiją.

Kovo mėnesį prasidėjusi Žalioji olimpiada šūkiu „Maži darbai – dideliems pokyčiams“ kvietė Lietuvos švietimo įstaigas keisti savo bendruomenės požiūrį į vartojimą, rūšiavimą ir antrinį atliekų panaudojimą. Olimpiados tikslas buvo ne tik išmokyti rūšiuoti, o apskritai atkreipti dėmesį į šiuolaikinio žmogaus elgseną, suteikti progą gilintis į šiuo metu aktualias aplinkosaugos problemas ir imtis realių veiksmų, prisidedant prie problemų prevencijos.

Konkursą organizuojančios viešosios įstaigos „Žaliasis taškas” atstovė Gerda Vainoriūtė džiaugėsi, jog jau pirmajame etape pavyko pasiekti labai puikių rezultatų: „kai pradėjome registraciją į Žaliąją olimpiadą, buvo šiek tiek neramu – renginio idėja visai nauja, nežinojome, ar mokyklos išdrįs imtis realių veiksmų ir pradės keisti savo bendruomenės įpročius. Tačiau pirmojo etapo rezultatai džiugina ir įkvepia – ugdymo įstaigų bendruomenės parodė, jog yra labai sąmoningos, iniciatyvios ir itin besirūpinančios aplinka.“

Džiaugėsi proga pradėti imtis veiksmų

Pirmajame etape dalyvauti panoro daugiau nei 250 Lietuvos mokyklų, kuriose mokosi 8 – 11 klasių moksleiviai. Šiame etape mokyklos bendruomenės turėjo taupyti išteklius – vandenį, elektrą, rūšiuoti atliekas bei stengtis mokyklos inventorių papildyti daiktais, pagamintais iš antrinių žaliavų, o viso proceso metu savo pasiekimus fiksuoti nuotraukomis ir video filmukais.

Rezultatai nustebino – per mėnesį mokykloms pavyko išrūšiuoti beveik 40 000 kg atliekų, iš jų antrą kartą panaudota apie 6 000 kg. Daugiausia mokyklose susikaupė popieriaus atliekų, jų išrūšiuota net 28 116 kg.

„Šie skaičiai kelia nuostabą ir parodo, kiek atliekų per mėnesį gali atsidurti sąvartynuose, jei yra nerūšiuojamos. Iš konkurse dalyvavusių 28 tūkstančių moksleivių kiekvienas išrūšiavo po 1,4 kg atliekų, o bendras kiekis – milžiniškas. Žalioji olimpiada akivaizdžiai įrodė, jog kiekvieno mūsų indėlis yra svarbus, o mažas darbas lygus didžiuliam pokyčiui“ – tvirtino G. Vainoriūtė.

Svarbi olimpiados užduotis buvo ir gamtinių resursų taupymas. Daugelyje mokyklų auklėtiniai prie šio darbo prisidėjo pirmą kartą: tualetuose, klasėse ir koridoriuose kabino priminimus, jog reikia taupyti vandenį, išjungti elektros lemputes ir prietaisus, kai jais nesinaudojama. Mokytojos džiaugėsi, kad patys vaikai sugalvodavo budėjimo sistemą, netgi susidarydavo grafikus, nes jiems buvo svarbu sekti, kada ištuštėja koridoriai ir galima išjungti nereikalingas šviesas, prieš einant į pamokas profilaktiškai patikrinti ar užsukti mokykloje esantys čiaupai. Dėl tokio sumanumo beveik visoms mokykloms pavyko sutaupyti tiek vandens, tiek ir elektros išteklių, o pradėtus darbus dažnas mokytojas žadėjo tęsti ateityje.

Gerda Vainoriūtė teigia, kad šiais metais organizatorių tikslas buvo padėti pamatą mokyklų elgsenos pokyčio pradžiai: „šis darbas mums pavyko puikiai, dauguma mokyklų žada dirbti ir toliau, nepriklausomai ar pateks į finalą ar ne. Tai parodo, jog jų tikslas jau nebėra tik prizas, jų tikslas – darnus mokyklos ir gamtos gyvenimas.“

Nesitikėjo tokio dalyvių aktyvumo

Kartu olimpiadą organizuojančios VšĮ „RV Agentūra” direktorė Vaida Griškevičienė džiaugėsi, jog mokyklos taip noriai įsitraukė į užduočių atlikimą. Jos manymu, didelę įtaką tokiam mokinių aktyvumui turėjo nuostabūs ir jaunimą įtraukti gebantys mokytojai, kurie padėjo ne tik taupyti resursus, patarė įvairiais iškilusiais klausimais, skatino auklėtinius pasiekti kuo geresnių rezultatų, bet ir padėjo kūrybinėse užduotyse.

"Prasidėjus pirmajam olimpiados etapui, sulaukdavome susirūpinusių mokytojų laiškų, kuriuose jie nerimavo, jog nesurinks pakankamai atliekų, kadangi su pirmojo etapo pradžia prasidėjo ir mokinių pavasario atostogos. Jau tada supratau, kad mokytojai į šią iniciatyvą žiūri labai rimtai. Jie rašydavo su įvairiais klausimais, prašymais patarti ir pan., o tik atostogoms pasibaigus į pašto dėžutes pradėjo plūsti nuotraukos ir video medžiaga su įamžintomis mokinių darbo akimirkomis. Nuotraukų ir video mokyklos turėjo tiek daug, jog net patys iš jų montavo filmukus ir kėlė į Žaliojo taško Facebook puslapį. Dabar ten turime visa kolekciją, kurią gali peržiūrėti kiekvienas norintis. Labai džiugu matyti dalyvių pastangas bei jų norą rūpintis savo aplinka ir mūsų visų gamta” – kalbėjo Vaida Griškevičienė.

Organizatoriai ypatingai džiaugiasi Raseinių apskrities ir Ukmergės miesto mokyklomis, kurios parodė neįtikėtiną aktyvumą ir bendradarbiavimą. Dėl šių mokyklų iniciatyvumo ir darbo rezultatų net koreguotas renginių grafikas ir du renginiai perkelti į šiuos Lietuvos miestus. “Kuomet matai pastangas ir trykštančią energiją, kuri išnaudojama vardan kilnaus tikslo, kitaip elgtis nebegali. Mums net nebekilo abejonių, kad reiks keisti grafiką, nors, prisipažinsiu, tikrai to nesitikėjome, tačiau tai ir yra konkursas - dinamika jame būtina” – įspūdžiais dalijosi Vaida Griškevičienė.

Pusfinalio renginiai prasidės jau netrukus

Susumavus pirmojo etapo rezultatus ir išrinkus daugiausia resursų sutaupiusias mokyklas, pusfinalyje pakviestos dalyvauti 82 komandos iš įvairių Lietuvos regionų. Šios komandos rungsis devyniuose pusfinalio renginiuose – kiekviename tikimasi sulaukti apie 100 dalyvių.

Pirmasis pusfinalio renginys vyks gegužės 16 d., 11 val. Alytuje, Alytaus Putinų gimnazijoje. Šiame mieste susitiks dešimt komandų iš Alytaus, Varėnos, Lazdijų, Druskininkų ir Birštono savivaldybių.

Kiti pusfinaliai vyks:

Gegužės 17 d., 11 val., Šiaulių universiteto bibliotekoje;

Gegužės 19 d., 10 val., Ukmergės Jono Basanavičiaus gimnazijoje,

Gegužės 22 ir 23 dienomis, 12 val., Kauno „Santaros“ gimnazijoje;

Gegužės 24 d., 11 val., Plungės akademiko Adolfo Jucio pagrindinė mokykla;

Gegužės 25 d., 11 val., Raseinių Viktoro Petkaus pagrindinėje mokykloje;

Gegužės 29 ir 30 dienomis, 11 val., Vilniaus universiteto bibliotekos mokslinės komunikacijos ir informacijos centre (MKIC).

Kiekviename pusfinalyje laimėjusi komanda pateks į olimpiados finalą, kuris vyks 2017 metų spalio mėnesį Vilniuje. Taip pat, iš visų pusfinalių bus renkama papildoma, 10-oji finale dalyvausianti komanda, o dar 2 komandos turės progą laimėti kelialapius į finalą, atlikdamos papildomą vasaros kūrybinę užduotį.

„Žalioji olimpiada“ yra pirmasis nacionalinis konkursas, kurio metu moksleiviai skatinami ugdyti ekologinį sąmoningumą ir galvoti žaliai. Konkursą organizuoja VšĮ „Žaliasis taškas“ ir VšĮ „RV Agentūra“.

PASKELBTI I-OJO ŽALIOSIOS OLIMPIADOS ETAPO NUGALĖTOJAI


Balandžio 30-ąją dieną baigėsi I-asis Žaliosios olimpiados etapas, kurio metu 250 mokyklų rūšiavimo ir perdirbo atliekas bei taupė gamtinius resursus - vandenį bei elektrą. Suskaičiavus mokyklų rezultatus bei įvertinus kūrybinių užduočių atlikimą, skelbiamas II Žaliosios olimpiados etapo dalyvių sąrašas.

II-ajame etape kviečiama dalyvauti 82 mokyklas atstovaujančias 6 asmenų komandas, kurios dėl kelialapio į finalą bei pagrindinio prizo - kelionės į Vokietiją - susikaus net 9 visoje Lietuvoje vyksiančiuose renginiuose. Pusfinalių metu bus atrinkta 10 finalisčių komandų, dar 2 turės galimybę kelialapį laimėti atlikdamos papildomas vasaros užduotis.


Pusfinalio renginiai vyks ir juose susitiks:


GEGUŽĖS 16 D., 11 VAL., ALYTAUS PUTINŲ GIMNAZIJOJE

 • Alytaus Šaltinių pagrindinė mokykla
 • Druskininkų „Saulės“ pagrindinė mokykla
 • Varėnos r. A. Ryliškio pagrindinė mokykla
 • Varėnos r. Žilinų pagrindinė mokykla
 • Alytaus r. Butrimonių gimnazija
 • Lazdijų r. Veisiejų Sigito Gedos gimnazija
 • Lazdijų r. Kapčiamiesčio E. Pliaterytės mokykla
 • Lazdijų Seirijų A. Žmuidzinavičiaus gimnazija
 • Lazdijų r. Šventežerio mokykla
 • Birštono gimnazija


GEGUŽĖS 17 D., 11 VAL., ŠIAULIŲ UNIVERSITETO BIBLIOTEKOJE

 • Šiaulių r. Voveriškių mokykla
 • Šiaulių r. Kuršėnų Pavenčių mokykla
 • Šiaulių r. Aukštelkės mokykla
 • Panevėžio rajono Upytės Antano Belazaro pagrindinė mokykla
 • Panevėžio Vytauto Žemkalnio gimnazija
 • Pasvalio r. Pumpėnų gimnazija
 • Pasvalio r. Joniškėlio Gabrielės Petkevičaitės Bitės gimnazija
 • Pasvalio Svalios pagrindinė mokykla
 • Joniškio žemės ūkio mokykla


GEGUŽĖS 19 D., 10 VAL., UKMERGĖS JONO BASANAVIČIAUS GIMNAZIJOJE

 • Rokiškio r. Kamajų Antano Strazdo gimnazija
 • Anykščių r. Traupio pagrindinė mokykla
 • Utenos r. Molėtų gimnazija
 • Ukmergės r. Veprių pagrindinė mokykla
 • Ukmergės Jono Basanavičiaus gimnazija
 • Ukmergės Senamiesčio pagrindinė mokykla
 • Ukmergės „Šilo“ pagrindinė
 • Ukmergės Antano Smetonos gimnazija


GEGUŽĖS 22 IR 23 DIENOMIS*, 12 VAL., KAUNO „SANTAROS“ GIMNAZIJOJE

 • Kauno r. Kulautuvos pagrindinė mokykla
 • Kauno „Saulės“ gimnazija
 • Kauno r.  Neveronių gimnazija
 • Kauno Gedimino sporto ir sveikatinimo gimnazija
 • Kaišiadorių r. Kruonio gimnazija
 • Prienų "Žiburio" gimnazija
 • Kauno taikomosios dailės mokykla
 • Prienų „Revuonos“ pagrindinė mokykla
 • Prienų r. Balbieriškio pagrindinė mokykla
 • Kauno technikos profesinio mokymo centras
 • Marijampolės Rimanto Stankevičiaus pagrindinė mokykla
 • Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinė mokykla
 • Elektrėnų savivaldybės Kietaviškių pagrindinė mokykla
 • Trakų r. Aukštadvario gimnazija
 • Vilkaviškio r. Paežerių pagrindinė mokykla


GEGUŽĖS 24 D., 11 VAL., PLUNGĖS AKADEMIKO ADOLFO JUCIO PAGRINDINĖJE MOKYKLOJE

 • Plungės rajono Šateikių pagrindinė mokykla
 • Plungės akademiko Adolfo Jucio pagrindinė mokykla
 • Klaipėdos licėjus
 • Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazija
 • Skuodo rajono Ylakių gimnazija
 • Mažeikių r. Sedos Vytauto Mačernio gimnazija
 • Plungės r. Žemaičių Kalvarijos Motiejaus Valančiaus gimnazija
 • Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazija
 • Tauragės rajono Pagramančio pagrindinė mokykla
 • Mažeikių r. Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazija


GEGUŽĖS 25 D., 11 VAL., RASEINIŲ VIKTORO PETKAUS PAGRINDINĖJE MOKYKLOJE

 • Raseinių r. Ilgižių mokykla-daugiafunkcis centras
 • Raseinių r. Nemakščių Martyno Mažvydo gimnazija
 • Raseinių Viktoro Petkaus pagrindinė mokykla
 • Raseinių r. Ariogalos gimnazija
 • Raseinių r. Šiluvos gimnazija
 • Šakių „Varpo“ mokykla
 • Šakių r. Plokščių mokykla – daugiafunkcis centras
 • Tauragės r. Skaudvilės  gimnazija
 • Tauragės „Aušros“ pagrindinė mokykla
 • Tauragės „Versmės“ gimnazija


GEGUŽĖS 29 IR 30 DIENOMIS*, 11 VAL., VILNIAUS UNIVERSITETO BIBLIOTEKOS MOKSLINĖS KOMUNIKACIJOS IR INFORMACIJOS CENTRE (MKIC)

 • Vilniaus Pilaitės gimnazija
 • Vilniaus geležinkelio transporto ir verslo paslaugų mokykla
 • Vilniaus Simono Konarskio mokykla
 • Vilniaus r. Paberžės „Verdenės“ gimnazija
 • Vilniaus Žirmūnų gimnazija
 • Vilniaus r. Rudaminos „Ryto“ gimnazija
 • Vilniaus J. Lelevelio inžinerijos mokykla
 • Vilniaus šv. Kristoforo gimnazija
 • Vilniaus Simono Daukanto gimnazija
 • Šalčininkų r. Kalesninkų L. Narbuto gimnazija
 • Šalčininkų rajono Eišiškių gimnazija
 • Vilniaus Žvėryno gimnazija
 • VšĮ Vilniaus statybininkų rengimo centras, Fabijoniškių skyrius
 • Šalčininkų Jano Sniadeckio Gimnazija
 • Vilniaus Gedimino technikos universiteto inžinerijos licėjus
 • Vilniaus „Juventos“ gimnazija
 • Čiobiškio pagrindinė mokykla Širvintų r.
 • Švenčionių progimnazija
 • Vilniaus Radvilų gimnazija
 • Vilniaus r. Juodšilių „Šilo“ gimnazija


* Informacija, kuri mokykla, kurią dieną dalyvaus pusfinalyje bus patikslinta ir atsiųsta asmeniškai.

LIETUVOS MOKSLEIVIAI PASIRYŽO TAUSOTI APLINKĄ – DALYVAUS NACIONALINĖJE ŽALIOJOJE OLIMPIADOJE


Šią savaitę prasidėjo „Žalioji olimpiada“ – pirmasis nacionalinis konkursas, kurio metu moksleiviai skatinami ugdyti ekologinį sąmoningumą ir galvoti žaliai. Pirmajame olimpiados etape vyresniųjų klasių mokiniai taupys vandens ir elektros resursus, rūšiuos atliekas bei atliks kūrybines užduotis. Olimpiadoje dalyvauti panoro daugiau nei 30% mokyklų.

Pasak Olimpiados organizatorių, aplinkosaugai Lietuvoje vis dar nesuteikiame pakankamai svarbos. Dažnas nesusimąsto apie vykstančius klimato pokyčius ir nevertina savo indėlio į šių pokyčių prevenciją.

„Deja, suaugusio žmogaus požiūrį ir įpročius pakeisti labai sunku, tačiau atsigręžus į vaikus, matome visai kitokią situaciją - vaikai yra linkę tyrinėti savo aplinką, ieškoti problemų priežasčių, stengtis jas spręsti bei keistis į gerą. Dėl šios priežasties dedame vis daugiau pastangų į jaunimo aplinkosauginį švietimą, ieškome įvairių netradicinių būdų, kaip sudominti jaunąją kartą“, - teigia projektą organizuojančios organizacijos „Žaliasis taškas“ atstovė Gerda Vainoriūtė.

„Žalioji olimpiada“ yra išskirtinė socialinė iniciatyva, kuria siekiama netradiciškai perteikti ekologijos ir aplinkosaugos žinias, formuoti įpročius, ypatingą reikšmę teikiant teisingam atliekų tvarkymui, racionaliam resursų naudojimui, aplinkos kokybės gerinimui.

Projekto partnerės, viešosios įstaigos „RV Agentūra“ direktorė Vaida Griškevičienė teigia, kad projektas vykdomas siekiant parodyti, kokia turtinga ir išradinga yra mokyklos bendruomenė: „su švietimo įtaigomis bendraujame jau ne pirmus metus ir dažnai sutinkame mokytojų, kurie stengiasi vaikams parodyti, jog kiekvienas esame atsakingas už aplinką, kurioje gyvename, ir galime ją susikurti patys. Pamanėme, jog šis konkursas leistų ne tik ugdyti naujus įpročius, bet ir įvertinti jau esamus: juk mokyklų bendruomenės jau dabar rūšiuoja, taupo resursus, atnaujina senus baldus, moko antrinio panaudojimo per technologijų pamokas ir pan. Tad įdirbis jau yra, o mūsų paskatinimas galbūt išjudins tuos, kurie kažkodėl nedrįso žengti pirmo žingsnio patys“.

Į konkursą registruotis galėjo ugdymo įstaigos, kuriose mokosi 8 – 11 klasių moksleiviai. Norą dalyvauti išreiškė net 30 procentų mokyklų. Kaip visuomet, regionų aktyvumas skyrėsi: aktyviausiai registravosi  Šakių, Pasvalio, Rokiškio, Varėnos ir Prienų rajonų mokyklos, o daugiausiai jų užregistruota Vilniaus ir Šiaulių miestuose.

Pirmajame „Žaliosios olimpiados“ etape dalyvių laukia didelis komandinis darbas: mokykloje suvartojamų resursų taupymas: atliekų rūšiavimas, antrinis panaudojimas, taip pat vandens bei elektros suvartojimo mažinimas.

Šie veiksmai  skatins mokyklų bendruomenes susipažinti su pagrindinėmis aplinkai draugiško vartojimo taisyklėmis. Siekiant, jog reikiama informacija būtų lengvai prieinama ir randama vienoje vietoje, išleista nemokama edukacinė „Žalioji knyga“, kurioje jaunimui suprantama kalba perteikiamos pagrindinės gairės, kaip galime rūpintis savo planeta. Knygoje gausu ne tik informacijos, bet ir iliustracijų, kryžiažodžių bei praktinių kūrybinių užsiėmimų pasiūlymų.

„Kaskart ieškome naujų būdų, kaip visuomenei papasakoti apie aplinkosaugos svarbą. Visuomenėje matome puikias tendencijas, atsiranda vis daugiau noro rūšiuoti atliekas, prisidėti prie taršos mažinimo. Tikime, kad tiek „Žalioji olimpiada“, tiek ir kitos edukacinės priemonės padės pamažu keisti lietuvių įpročius, tapti ekologiškai sąmoninga tauta“, - tikina G. Vainoriūtė.

Didžiausias organizatorių siekis, jog resursų taupymas bei taršos mažinimas taptų kasdiene kiekvieno mokyklos bendruomenės nario gyvenimo būdo dalimi, o įgyti įpročiai paveiktų ir tolimesnį ugdytinių gyvenimo stilių. Pasak V. Griškevičienės, net sekant registracijos eigą pastebėta tendencija, jog mokyklas registravo ne tik mokytojai, o ir jų auklėtiniai: „tai labai džiugi žinia, kuri dar kartą leidžia įsitikinti, jog mūsų jaunimui rytojus rūpi ir jie patys imasi iniciatyvos, patys nori keistis. Apskritai manau, jog mokykla yra būtent ta terpė, kurioje turime mokytis ne tik disciplinų, o kaip būti sumaniais plačiąja prasme, tad įvairūs projektai dar labiau praplečia vaikų akiratį ir daro įtaką jų tolimesniam pasaulio suvokimui“.

Daugiausiai mokyklos resursų sutaupiusios mokyklos pateks į antrąjį „Žaliosios olimpiados“ etapą ir delegavę 6 asmenų komandą, turės galimybę laimėti didįjį prizą – kelionę į Europą. Konkurso finalas vyks 2017 metų spalio mėnesį.


į žaliają olimpiadą užsiregistravusias mokyklas jau pasiekė I-ojo etapo užduotys

Šią savaitę prasideda pirmosios Lietuvoje ekologinį sąmoningumą ugdančios nacionalinės „Žaliosios olimpiados“ pirmasis etapas. Vyresniųjų 8 – 11 klasių mokiniai visą mėnesį taupys gamtos resursus, rūšiuos, o atliekas panaudodami antrą kartą atliks kūrybines užduotis savo mokylose.

Pirmąjame „Žaliosios olimpiados“ etape dalyvių laukia didelis komandinis darbas – mokyklos, kurioje mokosi, resursų taupymas: atliekų rūšiavimas, antrinis panaudojimas, kūrybinės užduotys. Šie veiksmai  skatins mokyklų bendruomenes susipažinti su pagrindinėmis aplinkai draugiško vartojimo taisyklėmis. Siekiama, jog resursų taupymas bei taršos mažinimas taptų kasdiene kiekvieno mokyklos bendruomenės nario gyvenimo būdo dalimi, o įgyti įpročiai paveiktų ir tolimesnį ugdytinių gyvenimo stilių.

Daugiausiai mokyklos resursų sutaupiusios mokyklos pateks į antrąjį „Žaliosios olimpiados“ etapą ir delegavę 6 asmenų komandą, turės galimybę laimėti didįjį prizą – kelionę į europos šalį. Konkurso finalas vyks 2017 metų spalio mėnesį.

Mokyklas registruotis kviečia pirmoji nacionalinė „Žalioji olimpiada“

Kovo 6-ąją prasidėjo registracija į ekologinį sąmoningumą ugdančią ir galvoti žaliai skatinančią pirmąją Lietuvoje nacionalinę „Žaliąją olimpiadą“, kurioje dalyvauti kviečiamos visos švietimo ir ugdymo įstaigos, kuriose mokosi 8 – 11 klasių moksleiviai. Registracija į pirmąjį etapą tęsis iki kovo 31 dienos.

Nacionalinė „Žalioji olimpiada“ – tai organizacijos „Žaliasis taškas“ ir VšĮ „RV Agentūra“ iniciatyva organizuojamas konkursas, kuriuo siekiama netradiciškai ugdyti Lietuvos moksleivių ekologinį sąmoningumą – perteikti ekologijos ir aplinkosaugos žinias, formuoti įpročius, ypatingą reikšmę teikiant teisingam atliekų tvarkymui, racionaliam resursų naudojimui, aplinkos kokybės gerinimui.

„Privalome imtis iniciatyvos dar šiandien, kadangi tarša pasaulyje vis didėja – mokslininkų apskaičiuota, kad 2050 metais vandenynuose plastiko bus daugiau nei žuvų. Mažais žingsneliais bandysime pakeisti pasaulį, pradėdami nuo savo aplinkos“, - teigė „Žaliojo taško“ atstovė G. Vainoriūtė.

Norintys dalyvauti olimpiadoje turi pasiruošti maloniems iššūkiams, jų lauks tiek teorinės, tiek praktinės ar kūrybinės užduotys įvairiomis aplinkosaugos temomis.

„Mūsų olimpiados tikslas - ne tik išmokyti rūšiuoti, norime, kad moksleiviai suprastų savo, kaip vartotojo, teises ir pareigas – visą vartojimo ir gamtos tausojimo procesą. Rūšiavimas – tai galutinis žingsnis, kurį žengiame, tačiau prieš jį esti kiti svarbūs veiksmai, kuriuos atliekame ne itin atsakingai, tad olimpiados metu žaisdami ir vykdydami komandines užduotis gilinsime žinias aplinkos apsaugos, resursų taupymo, atliekų rūšiavimo ir vartojimo mažinimo srityse, o svarbiausia – pritaikysime jas mokyklos gyvenime“ – kalbėjo viena iš organizatorių Vaida.

Olimpiada vyks trimis etapais – pirmajame etape užsiregistravusios įstaigos gaus praktinę resursų taupymo užduotį, o geriausiai pasirodžiusios mokyklos pateks į antrąjį etapą - pusfinalį, kuriame delegavę 6 asmenų komandas, mokyklos varžysis tarpusavyje . Trečiasis etapas – finalas - vyks Vilniuje, jo metu bus išaiškinta aplinkai draugiškiausia komanda  nugalėtoja, kuri ir laimės pagrindinį prizą, o komandos mokykla taps kitų metų olimpiados ambasadore. Olimpiados finalas vyks 2017 m. spalio mėnesį. Pagrindinis olimpiados prizas - KELIONĖ Į EUROPOS ŠALĮ VISAI LAIMĖJUSIAI KOMANDAI.

Daugiau informacijos: el. paštu olimpiada@ztl.lt

Daugiau apie olimpiadą:

 • Olimpiados nuostatai