LIETUVOS MOKSLEIVIAI PASIRYŽO TAUSOTI APLINKĄ – DALYVAUS NACIONALINĖJE ŽALIOJOJE OLIMPIADOJE


Šią savaitę prasidėjo „Žalioji olimpiada“ – pirmasis nacionalinis konkursas, kurio metu moksleiviai skatinami ugdyti ekologinį sąmoningumą ir galvoti žaliai. Pirmajame olimpiados etape vyresniųjų klasių mokiniai taupys vandens ir elektros resursus, rūšiuos atliekas bei atliks kūrybines užduotis. Olimpiadoje dalyvauti panoro daugiau nei 30% mokyklų.

Pasak Olimpiados organizatorių, aplinkosaugai Lietuvoje vis dar nesuteikiame pakankamai svarbos. Dažnas nesusimąsto apie vykstančius klimato pokyčius ir nevertina savo indėlio į šių pokyčių prevenciją.

„Deja, suaugusio žmogaus požiūrį ir įpročius pakeisti labai sunku, tačiau atsigręžus į vaikus, matome visai kitokią situaciją - vaikai yra linkę tyrinėti savo aplinką, ieškoti problemų priežasčių, stengtis jas spręsti bei keistis į gerą. Dėl šios priežasties dedame vis daugiau pastangų į jaunimo aplinkosauginį švietimą, ieškome įvairių netradicinių būdų, kaip sudominti jaunąją kartą“, - teigia projektą organizuojančios organizacijos „Žaliasis taškas“ atstovė Gerda Vainoriūtė.

„Žalioji olimpiada“ yra išskirtinė socialinė iniciatyva, kuria siekiama netradiciškai perteikti ekologijos ir aplinkosaugos žinias, formuoti įpročius, ypatingą reikšmę teikiant teisingam atliekų tvarkymui, racionaliam resursų naudojimui, aplinkos kokybės gerinimui.

Projekto partnerės, viešosios įstaigos „RV Agentūra“ direktorė Vaida Griškevičienė teigia, kad projektas vykdomas siekiant parodyti, kokia turtinga ir išradinga yra mokyklos bendruomenė: „su švietimo įtaigomis bendraujame jau ne pirmus metus ir dažnai sutinkame mokytojų, kurie stengiasi vaikams parodyti, jog kiekvienas esame atsakingas už aplinką, kurioje gyvename, ir galime ją susikurti patys. Pamanėme, jog šis konkursas leistų ne tik ugdyti naujus įpročius, bet ir įvertinti jau esamus: juk mokyklų bendruomenės jau dabar rūšiuoja, taupo resursus, atnaujina senus baldus, moko antrinio panaudojimo per technologijų pamokas ir pan. Tad įdirbis jau yra, o mūsų paskatinimas galbūt išjudins tuos, kurie kažkodėl nedrįso žengti pirmo žingsnio patys“.

Į konkursą registruotis galėjo ugdymo įstaigos, kuriose mokosi 8 – 11 klasių moksleiviai. Norą dalyvauti išreiškė net 30 procentų mokyklų. Kaip visuomet, regionų aktyvumas skyrėsi: aktyviausiai registravosi  Šakių, Pasvalio, Rokiškio, Varėnos ir Prienų rajonų mokyklos, o daugiausiai jų užregistruota Vilniaus ir Šiaulių miestuose.

Pirmajame „Žaliosios olimpiados“ etape dalyvių laukia didelis komandinis darbas: mokykloje suvartojamų resursų taupymas: atliekų rūšiavimas, antrinis panaudojimas, taip pat vandens bei elektros suvartojimo mažinimas.

Šie veiksmai  skatins mokyklų bendruomenes susipažinti su pagrindinėmis aplinkai draugiško vartojimo taisyklėmis. Siekiant, jog reikiama informacija būtų lengvai prieinama ir randama vienoje vietoje, išleista nemokama edukacinė „Žalioji knyga“, kurioje jaunimui suprantama kalba perteikiamos pagrindinės gairės, kaip galime rūpintis savo planeta. Knygoje gausu ne tik informacijos, bet ir iliustracijų, kryžiažodžių bei praktinių kūrybinių užsiėmimų pasiūlymų.

„Kaskart ieškome naujų būdų, kaip visuomenei papasakoti apie aplinkosaugos svarbą. Visuomenėje matome puikias tendencijas, atsiranda vis daugiau noro rūšiuoti atliekas, prisidėti prie taršos mažinimo. Tikime, kad tiek „Žalioji olimpiada“, tiek ir kitos edukacinės priemonės padės pamažu keisti lietuvių įpročius, tapti ekologiškai sąmoninga tauta“, - tikina G. Vainoriūtė.

Didžiausias organizatorių siekis, jog resursų taupymas bei taršos mažinimas taptų kasdiene kiekvieno mokyklos bendruomenės nario gyvenimo būdo dalimi, o įgyti įpročiai paveiktų ir tolimesnį ugdytinių gyvenimo stilių. Pasak V. Griškevičienės, net sekant registracijos eigą pastebėta tendencija, jog mokyklas registravo ne tik mokytojai, o ir jų auklėtiniai: „tai labai džiugi žinia, kuri dar kartą leidžia įsitikinti, jog mūsų jaunimui rytojus rūpi ir jie patys imasi iniciatyvos, patys nori keistis. Apskritai manau, jog mokykla yra būtent ta terpė, kurioje turime mokytis ne tik disciplinų, o kaip būti sumaniais plačiąja prasme, tad įvairūs projektai dar labiau praplečia vaikų akiratį ir daro įtaką jų tolimesniam pasaulio suvokimui“.

Daugiausiai mokyklos resursų sutaupiusios mokyklos pateks į antrąjį „Žaliosios olimpiados“ etapą ir delegavę 6 asmenų komandą, turės galimybę laimėti didįjį prizą – kelionę į Europą. Konkurso finalas vyks 2017 metų spalio mėnesį.


į žaliają olimpiadą užsiregistravusias mokyklas jau pasiekė I-ojo etapo užduotys

Šią savaitę prasideda pirmosios Lietuvoje ekologinį sąmoningumą ugdančios nacionalinės „Žaliosios olimpiados“ pirmasis etapas. Vyresniųjų 8 – 11 klasių mokiniai visą mėnesį taupys gamtos resursus, rūšiuos, o atliekas panaudodami antrą kartą atliks kūrybines užduotis savo mokylose.

Pirmąjame „Žaliosios olimpiados“ etape dalyvių laukia didelis komandinis darbas – mokyklos, kurioje mokosi, resursų taupymas: atliekų rūšiavimas, antrinis panaudojimas, kūrybinės užduotys. Šie veiksmai  skatins mokyklų bendruomenes susipažinti su pagrindinėmis aplinkai draugiško vartojimo taisyklėmis. Siekiama, jog resursų taupymas bei taršos mažinimas taptų kasdiene kiekvieno mokyklos bendruomenės nario gyvenimo būdo dalimi, o įgyti įpročiai paveiktų ir tolimesnį ugdytinių gyvenimo stilių.

Daugiausiai mokyklos resursų sutaupiusios mokyklos pateks į antrąjį „Žaliosios olimpiados“ etapą ir delegavę 6 asmenų komandą, turės galimybę laimėti didįjį prizą – kelionę į europos šalį. Konkurso finalas vyks 2017 metų spalio mėnesį.

Mokyklas registruotis kviečia pirmoji nacionalinė „Žalioji olimpiada“

Kovo 6-ąją prasidėjo registracija į ekologinį sąmoningumą ugdančią ir galvoti žaliai skatinančią pirmąją Lietuvoje nacionalinę „Žaliąją olimpiadą“, kurioje dalyvauti kviečiamos visos švietimo ir ugdymo įstaigos, kuriose mokosi 8 – 11 klasių moksleiviai. Registracija į pirmąjį etapą tęsis iki kovo 31 dienos.

Nacionalinė „Žalioji olimpiada“ – tai organizacijos „Žaliasis taškas“ ir VšĮ „RV Agentūra“ iniciatyva organizuojamas konkursas, kuriuo siekiama netradiciškai ugdyti Lietuvos moksleivių ekologinį sąmoningumą – perteikti ekologijos ir aplinkosaugos žinias, formuoti įpročius, ypatingą reikšmę teikiant teisingam atliekų tvarkymui, racionaliam resursų naudojimui, aplinkos kokybės gerinimui.

„Privalome imtis iniciatyvos dar šiandien, kadangi tarša pasaulyje vis didėja – mokslininkų apskaičiuota, kad 2050 metais vandenynuose plastiko bus daugiau nei žuvų. Mažais žingsneliais bandysime pakeisti pasaulį, pradėdami nuo savo aplinkos“, - teigė „Žaliojo taško“ atstovė G. Vainoriūtė.

Norintys dalyvauti olimpiadoje turi pasiruošti maloniems iššūkiams, jų lauks tiek teorinės, tiek praktinės ar kūrybinės užduotys įvairiomis aplinkosaugos temomis.

„Mūsų olimpiados tikslas - ne tik išmokyti rūšiuoti, norime, kad moksleiviai suprastų savo, kaip vartotojo, teises ir pareigas – visą vartojimo ir gamtos tausojimo procesą. Rūšiavimas – tai galutinis žingsnis, kurį žengiame, tačiau prieš jį esti kiti svarbūs veiksmai, kuriuos atliekame ne itin atsakingai, tad olimpiados metu žaisdami ir vykdydami komandines užduotis gilinsime žinias aplinkos apsaugos, resursų taupymo, atliekų rūšiavimo ir vartojimo mažinimo srityse, o svarbiausia – pritaikysime jas mokyklos gyvenime“ – kalbėjo viena iš organizatorių Vaida.

Olimpiada vyks trimis etapais – pirmajame etape užsiregistravusios įstaigos gaus praktinę resursų taupymo užduotį, o geriausiai pasirodžiusios mokyklos pateks į antrąjį etapą - pusfinalį, kuriame delegavę 6 asmenų komandas, mokyklos varžysis tarpusavyje . Trečiasis etapas – finalas - vyks Vilniuje, jo metu bus išaiškinta aplinkai draugiškiausia komanda  nugalėtoja, kuri ir laimės pagrindinį prizą, o komandos mokykla taps kitų metų olimpiados ambasadore. Olimpiados finalas vyks 2017 m. spalio mėnesį. Pagrindinis olimpiados prizas - KELIONĖ Į EUROPOS ŠALĮ VISAI LAIMĖJUSIAI KOMANDAI.

Daugiau informacijos: el. paštu olimpiada@ztl.lt

Daugiau apie olimpiadą:

  • Olimpiados nuostatai